Խորհրդարանը հուլիսի 30-ի արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ««ՀՀ քրեական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: ԱԺ պատգամավորները ելույթներ ունեցան օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
Նիկոլայ Բաղդասարյան.
«Բազմաթիվ անգամներ ասել եմ, որ կողմ եմ վիրավորանքը քրեականացնելուն որոշակի սուբյեկտների նկատմամբ, որոնք թիրախավորվել են ոչ պարկեշտ անձնավորությունների կողմից, բայց օրենսդրական փաթեթում եղած ձեւակերպումներն այդ նպատակին չեն հասնում: Անհասկանալի է, թե ինչու՞ երբ նույն վիրավորանքը հնչեցվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի կամ դատավորի հասցեին, Քրեական օրենսգրքում պահպանում ենք, իսկ պատգամավորներին կամ Կառավարության անդամին՝ ոչ»:
Գեւորգ Պապոյան. «Մենք խոսում ենք, ըստ էության, ոչ թե վիրավորանքի, այլ հայհոյանքի քրեականացման մասին: Կարծում եմ՝ սրանք բավականին տարբեր իրողություններ են: Հայոյանքը խոսքի ազատության հետ երբեւէ պետք չէ շփոթել: Հետեւաբար, ես ամբողջովին կողմ եմ նախագծին»:
Սերգեյ Բագրատյան. «Ես կարծում եմ, որ պետք է տուգանքի չափը մեծ լինի, որ մարդը չկարողանա վճարել այդ գումարը ու նույնիսկ չփորձի այդ մասին մտածել: Այո, պետք է զսպել ավելորդ եւ անպարկեշտ արտահայտությունները»:
Սոֆիա Հովսեփյան.
«Հասարակության որոշ արտահայտություններ մշտապես լինելու են, այս օրենքը չի կարող զսպել: Հայհոյանքը, որ նախատեսվում է Քրեական օրենսգրքով, չի լինելու: Կրթության միջոցով պետք է փոխենք, սերունդներին պետք է սովորեցնենք, որ հայհոյանքով խոսելը էթիկայի որեւէ նորմի մեջ չի մտնում»:
Վլադիմիր Վարդանյան.
«Հայհոյանքը Հայաստանում միշտ պատժվել է: Եթե նախկինում հայհոյում էին դեմ դիմաց եւ դա պատժվում էր, ապա սոցիալական մեդիայի տիրույթում այն դարձավ հեռավար, համատարած, կեղծ էջերի միջոցով միջնորդավորված փոխանցվող: Պետք է հասկանալ՝ ուզում ենք վերջ դնել այս իրավիճակին, թե ոչ»:

30 июля на внеочередной сессии парламент обсудил в первом чтении пакет законопроектов о внесении поправок в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА. По законодательному пакету выступили депутаты НС.
Н.Багдасарян: «Неоднократно высказывался за криминализацию оскорбления определенных лиц, ставших объектом нападок недостойных людей, но имеющиеся в законодательном пакете формулировки не достигают этой цели. Непонятно, почему, когда одно и то же оскорбление высказывается в адрес омбудсмена или судьи, мы сохраняем это в Уголовном кодексе, а когда в отношении депутатов или членов правительства – нет».
Г.Папоян: «Речь идет, по сути, не об оскорблении, а о криминализации брани. Считаю, что это довольно разные вещи. Брань никогда не следует путать со свободой слова. Поэтому полностью поддерживаю проект».
С.Багратян: «Считаю, что размер штрафа должен быть столь большим, чтобы человек не мог заплатить эту сумму и даже не смел об этом думать. Безусловно, следует воздерживаться от некорректных и нецензурных выражений».
С.Овсепян: «Какие-то бранные выражения в обществе всегда будут – закон не может сдержать это. Брани, предусматриваемой Уголовным кодексом, не будет. Мы должны измениться через образование, должны научить поколения тому, что брань вне всяких этических норм».
В.Варданян: «Брань в Армении всегда каралась. Если раньше ругань между людьми наказывалась, то в социальном медиапространстве это стало широко распространенной, дистанционной передачей через фейковые страницы. Следует понять, хотим ли мы положить конец этой ситуации или нет».